knihyczech

knihyczech

Román s vůní dřeva

Možná, že někteří bystří čtenáři, kteří mají police plné knih a knihkupectví považují za druhý domov, již odhalili, o jaké knize bude řeč. Ano, jedná se o dílo z pera jednoho z nejvýznamnějších japonských autorů současnosti.

Norské dřevo Haruki Murakamiho

Dílo se na dlouhou dobu udrželo na předních příčkách žebříčků. Svůj název si kniha vysloužila podle neméně známého hudebního počinu anglické kapely z Liverpoolu – The Beatles. Existuje hned několik faktorů, proč se tento počin stal celosvětově uznávaným.

Hlavní přednosti Norského dřeva

  • Prostředí – Na japonské kultuře a zemi jako celku je něco fascinujícího a magického. Autor se nesnaží čtenáře mučit japonskými reáliemi, jen jej v jemných náznacích seznamuje se svou domovinou.

  • Pocity – Murakami dokáže bravurně pracovat s emocemi, nemusíte se stydět, že si při některých pasážích popláčete.

  • Tajemno - Ačkoli se nejedná o žádné sci-fi, kniha působí tajemně a vyvolává spoustu otázek. Právem je autor považován za představitele magického realismu.

Na počátku byla sebevražda

Ústřední postavou se stává mladý muž Tóru Watanabe,student dramatu. Je velmi tichý a uzavřený. Poté, co jeho nejlepší přítel Kizuki spáchá sebevraždu, sblíží se s jeho přítelkyní Naoko, která je však citlivá a se smrtí nejen svého přítele se těžce vyrovnává. Její špatné psychické zdraví ji zavede až do horské léčebny. Mladík se cítí osamělý, dokud nepozná bláznivou dívku Midori. A aby toho nebylo málo, na pozadí toho všeho se odehrávají studentské nepokoje, probíhající v 60. letech po celém světě. Jestli vás zajímá, zda najde Tóru své místo v životě i spřízněnou duši, není nic jednoduššího, než si knihu přečíst. Dobrá rada na závěr, připravte si zásobu kapesníčků, budete je potřebovat.


Vložte komentář


Jméno (požadováno)


Příspěvek (požadováno)
Předešlý článek Další článek