knihyczech

knihyczech

Michal Hvorecký – na pomezí mládí a zodpovědnosti

Nejen historie 20. století napovídá, že Slováci se vždycky uměli včas ozvat a dostatečnou silou zasáhnout. Dodnes je u našich východních sousedů několik výrazných hlasů, které vedou a směrují. V médiích, v politice, v literatuře.

Léčba absurditou

Michal Hvorecký je jedním z nejhlasitějších slovenských spisovatelů současnosti. Už od své prvotiny se nebál rozebrat témata, která ve společnosti vzbuzují emoce a pobuřují. Umí přinést názor a pohled, který zraje a dostává se čtenářům pod kůži. Nevnucuje se, ale příběhem, který je dohnaný k absurdnu, ukazuje, že už není čas zametat nepohodlné problémy pod koberec, protože společnost stojí nad strží a stačí krok pouhý jeden krok k bolestivému pádu.
Tyto nejvýraznější počiny jeho tvorby by vás neměly minout:
  • Plyš
  • Pastýřský list
  • Dunaj v Americe
  • Trol

Alternativní pravda

Poslední román Trol upozorňuje na internet, kde se brodíme ve smetišti informací, kde se každý může vyjadřovat a realizovat, kde ztrácíme rozeznávací schopnost, co je užitečná a pravdivá zpráva a co je prachsprostý blud. Hvorecký brojí proti anonymům a rozsévačům lží, které se tváří jako nositelé alternativní pravdy.
Jeho otcem byl známý průkopník informatiky v Československu, což mladého spisovatele dozajista ovlivnilo a román je psán surově a bez skrupulí. Není to literatura pro každého, ale téma se nás dotýká.
Po přečtení budou první chvíle na internetu vlažné a o mnoho obezřetnější. To je tak, když máte Hvoreckého ve své hlavě.

Znepokojený společností, šťastný za rodinu

Zdá se, že co den, to nová nevole, ale naštěstí si Michal Hvorecký všechnu společenskou frustraci kompenzuje doma, s dětmi a ženou mezi bezelstnými myšlenkami a upřímným smíchem.

Vložte komentář


Jméno (požadováno)


Příspěvek (požadováno)
Předešlý článek Další článek