knihyczech

knihyczech

Dětská literatura s přesahem do dnešních problémů

Čtení pohádek je s dětstvím neodmyslitelně spjato. Kéž by si více lidí přinášelo lásku ke knihám až do dospělosti. Před dvaceti lety mi rodiče četli českou klasiku jako pohádky od Erbena nebo Němcové a společně jsme se bavili nad obrázky Josefa Lady. Dnešní dětská literatura ale připomíná příběh „Jak pejsek a kočička pekli dort“.

Podstata pohádky

Návštěva knihovny může být pro mnohé nepříjemným zážitkem. Náměty na knihy pro děti totiž prošly velkou proměnou. Kde je konec pohádkovým klasikám, vlkům, perníkovým chaloupkám a sedmi trpaslíkům?

Hlavně nenápadně

Je jasné, že názory, které by se v nejbližších letech měly stát hybnou silou společnosti, je třeba dávkovat průběžně, ale nutit děti číst „paskvily“, které nenápadně upozorňuji na
  • homosexualitu,
  • etnické odlišnosti,
  • různost náboženství a toleranci toho všeho,
je možná už za hranou toho, co bychom si měli nechat líbit. Je v pořádku, když v dětech probouzíme povědomí o alternativách a možnostech, jak žít. Ale my jim místo toho jen podsouváme jasně daný a společensky přijatelný pohled a upíráme možnost utvořit si vlastní názor.

Bez fantazie

Pomyslíme-li na budoucnost, někdy se bavíme spíš o vzdušných zámcích než realitě. Ale proč bereme dětem pohádkové příběhy, které v nás samých probouzely fantazii a dávaly nám prostor tvořit si v mysli vlastní příběhy? Proč jim určujeme, kde je začátek a kde konec? Škola je na nástrahy života a jeho různé anomálie, ať ve společnosti nebo v práci, dostatečně připraví. Nebuďme katy a vraťme se do dětství s nimi. Jde o děti.

Vložte komentář


Jméno (požadováno)


Příspěvek (požadováno)
Další článek